Panoramatická hlava – levné řešení

Slepování jednotlivých snímků do sférického panorama často komplikuje tzv. paralaxa, kdy při otáčení fotoaparátu objekt v popředí mění svoji pozici vůči objektu v pozadí. To je způsobeno tím, že fotoaparát má osu otáčení (např. stativový šroub) jinde než je tzv. bod nacházející se ve středu vstupní pupily objektivu.
Centrální bod vstupní pupily objektivu je obvykle zaměňován s tzv. nodálním bodem, což je ovšem něco trochu jiného (nehledě na to, že nodální body jsou v případě běžných objektivů dva – viz Nodal point dle Wikipedie). Pokud však hledáte na internetu, vede použití pojmu „nodální bod“ k nalezení odkazů, které hledáte. (Google: Jak nalézt nodální bod.)

Vstupní pupila je virtuální místo, kde „vidíme“ clonu objektivu při pozorování skrz první čočku objektivu. Skutečné místo, kde se clona nachází, je dále než vstupní pupila -> clonu pozorujeme zvětšovacím sklem, proto se jeví blíže. Kdyby se clona nacházela před objektivem, byla by pozice vstupní pupily rovna pozici clony (tak tomu může být v případě jednočočkových objektivů).

Chyby v překrytí způsobené paralaxou žádný program neodstraní, v lepším případě dokáže alespoň spojovat dílčí snímky tak, aby se příliš neprojevila (tj. vyhýbáním se liniím). Ideální je tedy snímat scénu tak, aby vůbec nevznikla. K tomu slouží různé panoramatické hlavy – tím ovšem není myšlena obyčejná hlava s možností otáčení okolo své svislé osy, ale celá sestava, která umístí centrální bod vstupní pupily objektivu (ani se nedivím, že se tak ujalo označení nodální bod 🙂) fotoaparátu nad osu otáčení, tj. obvykle nad stativový šroub.

Existují jednoduché panoramatické hlavy, které umožní snímat pouze horizontální panorama, a složitější řešení, které dovoluje rotaci fotoaparátu kolem centrální bodu ve všech směrech.

Na českém trhu jsou dostupné univerzální panoramatické hlavy dvou výrobců: Nodal Ninja a Manfrotto, přičemž ta první je cenově mnohem dostupnější. Nodal Ninja je v ČR prodáván firmou viewART (přímý odkaz). Pokud byste se rozhodli si ji pořídit, budu rád, uvedete-li mé jméno jako referenci při objednávce – získáte slevu 5 % a taktéž pomůžete udržovat mé stránky v provozu.

Pro kutily existují i jiná řešení – na internetu jsem našel dvě zajímavá: jedno velmi laciné, šité na míru jednomu fotoaparátu a objektivu: How to Build a Panoramic Tripod Head for $10, a druhé univerzální, avšak též poněkud náročnější na kutilské schopnosti: Pan/Tilt Panoramakopf. Zvolil jsem cestu mezi těmito dvěma řešeními, která vyžadovala minimální kutilskou zručnost – pouze vyvrtat dva otvory.

Nejkomplikovanější částí konstrukce je sestavení spodní vodorovné a boční svislé základny tak, aby vůči sobě byly v pravém úhlu, a dále připevnění na stativový šroub. Oba problémy řeší použití ocelového profilu – obě základy jsou napevno v pravém úhlu a tloušťka profilu je dostatečně malá, aby šel použít stativový šroub. Ocelový profil je dostačně pevný, aby stativ nadále plnil svoji funkci – tj. umožňoval snímání delšími časy.

Sáňky s mikroposuvem umožňují použít různé ohniskové vzdálenosti objektivu, avšak spodní základna je bez možnosti posuvu vůči stativovému šroubu, tzn. jedná se o řešení pouze pro jeden typ fotoaparátu. Horizonální otáčení celé hlavy je možné buď povolením křídlové matky (nepraktické) nebo otáčením středové tyče stativu.

Použité součástky:

  • Sáňky s mikroposuvem a rychloupínací destičkou Manfrotto, max. výsuv 120 mm;
  • Pravoúhlý ocelový profil (Hornbach) o rozměrech 240 x 160 x 50 mm a tloušťce 6 mm. Dodatečně jsem vyvrtal otvor pro stativový šroub a otvor pro uchycení sáněk s mikroposuvem;
  • Křídlová matka M10 s profilem umožňující její zapuštění – to je nutné kvůli nedostatečné délce stativového šroubu (6 mm) a silné tloušťce ocelového profilu (též 6 mm). Po vyvrtání otvoru do profilu jsem větším vrtákem vytvořil prostor pro zapuštění matky. Křídlová matka stačí s metrickým závitem M10, byť nepasuje úplně přesně na W3/8″ stativový šroub – zatím se mi nepodařilo sehnat obdobnou matku s whithworthovým závitem;
  • Šroub se závitem W3/8″ (zakoupeno ve foto-potřebách – nelze použít šroub s metrickým závitem, neb je příliš volný!), ideálně s křídlovou hlavou, aby šel utahovat rukou;

Aktualizace:

Požádal jsem zámečníka, aby vyfrézoval ve spodní základně drážku s osazením pro křídlovou matku – nyní lze panoramatickou hlavu použít na různé typy fotopřístojů. Je vhodné doplnit drážku stupnicí nebo ryskami pro jednotlivé přístroje. Křídlová matka má mírně zbroušenou spodní hranu (u „křidélek“), aby šla plně dotáhnout.

13 odpovědí na “Panoramatická hlava – levné řešení”

  1. Ahoj, kromě Nodal Ninja a Manfrotto se u nás nově začínají prodávat i panoramatické hlavy české výroby značky Bushman Panoramic. Jednu sám vlastním, hodně precizní záležitost, mohu vřele doporučit…

  2. @Daniel: makrosáňky mají zespodu uchycení na stativový šroub. Takže stačí koupit nějaký s dostatečně „dlouhým“ závitem, aby prošel tou svislou ocelí a ještě uchytil sáňky. Je vhodné zvolit šroub s větší hlavou, aby to šlo snadno utáhnout rukou. Případně hlavu provrtat a vložit nějaké očko či sponu.

  3. Ahoj, chci se zeptat, jakým způsobem jsou uchycené ty makro sáňky. Díky

  4. Omluva: můj mail je „kupeca@seznam.cz“ překlep jsem se

  5. Dobrý den.
    Nedávno jsem postavil nástavec pro panoram. foto, ale jdu trochu jinou cestou. Můj nástavec má pouze jeden pohyblivý prvek a to jen vyrovnání „nodal pointu“ to při zoomování. Tedy je postaven dle rozměrů na určitý fotoaparát (v mém případě Canon 400D) a stupnice nacejchována pro použitý objektiv (Canon EF-S17-85). Tedy funkčnost, min rozměry a snad i váha (185g). Máte-li někdo zájem pomohu či po domluvě snad i vyrobím. Více na mail. akupec@seznam.cz akup

  6. Bohužel – nemám času nazbyt, takže nevyrábím 🙂 Berte ten článek spíše jako motivaci pro „urob si sám“…

  7. Dobry den
    Mal by som tiez zaujem o tuto panoramaticku hlavu 🙂
    A samozrejme zaplatim co bude treba.
    Je to mozne?
    Dakujem. I

  8. Zdravim a dekuji za informace, nad drzakem uvazuji..
    Nemate jeden na prodej? Nahodou? :-))

    Dekuji za odpoved na mail. V

  9. Dobry den,
    prave jsem se zajmem precetl Vas clanek o pano hlave.

    Minuly tyden jsem totiz objevil jednoduchy a docela dobry program pro skladani panoramatickych fotografii – mozna budete znat – Microsoft ICE.

    Stejne jako pisatel Jirka i ja bych mel zajem o Vas vyrobek. Pokud byste byl tak hodny a mel zajem, prosim kontakt na email.

    Diky, Radek.

  10. Posílal jsem Vám email, zatím bez Vaší odezvy. Milan.

  11. Zdravím, zaujal mne váš článek o panoramatické hlavě a jelikož jsem student a fotografováním se zabývám jen jako koníčkem nerad bych kupoval pro mne drahou pan. hlavu. Nicméně bych se rád zeptal zda by nebylo možné po domluvě zkonstruovat ještě jednu jako jste tady zveřejnil. Samozřejmě materiál a čas strávený prací bych zaplatil. Nejsem zrovna dobrý kutil a v městském bytě bez nářadí je to pro mne nadlidský čin 🙂 dík moc za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..