Víceméně náhodou jsem na YouTube narazil na motorizované panoramatické hlavy, jejichž použití je propagováno primárně pro snímání panoramatického videa. Mne však zaujala možnost použití s mobilním telefonem pro klasickou skládanou panoramatickou fotografii
A protože na Ebay či AliExpressu se dají najít kopie za pár babek (při slevové akci k Singles Day jsem jej pořídil za 20 USD vč. poštovného), za tři týdny byla hlava doma.
Součástí je držák na mobilní telefon, naštěstí typu jednoduchého „svěráku“ s možností umístit objektiv mobilního telefonu prakticky do středu rotace – tedy s minimální paralaxou při otáčení. Běh motorku je překvapivě tichý, avšak rotační část vykazuje poměrně velkou vůli a po připevnění telefonu se na celou sestavu nejlépe hodí přívlastek „vachrlatá“. Na kvalitu fotek to nemá vliv, jen je třeba opatrně manipulovat, aby se telefon neporoučel k zemi.
Hlava má dálkové ovládání (bohužel jen s infra-červeným přenosem), propojení s telefonem Android funguje pomocí bluetooth – na telefonu není třeba nic instalovat, hlava se tváří jako „vstupní zařízení“, tedy primitivní klávesnice s jedinou klávesou „enter“. Funguje to jednoduše: na telefonu spustíte aplikaci fotoparátu (jakoukoliv), pak stlačíte tlačítko spouště na dálkovém ovladači a na displeji telefonu se u ikony spouště objeví modrý rámeček – emulace stisku spouště, což je funkce podporovaná přímo Androidem… Další možnosti sejmutí snímku jsou hlasovým ovládání („sýr“ v případě nativní aplikace Samsung) či tlačítky na drátových sluchátkách (nejjistější metoda).
Snímat panorama lze dvojím způsobem:
- Na telefonu se aplikace fotoaparátu přepne do režimu snímání panorama, hlava se uvede dálkovým ovladačem do plynulé rotace a následně se stiskne spoušť. Toto však má smysl jen v hodně dobrých světelných podmínkách, rotace je příliš rychlá a snímky jsou ohroženy pohybovou neostrostí. Navíc výsledné panorama má obvykle nižší rozlišení a neobsáhne celých 360° (dle typu aplikace).
- Na telefonu se aplikace fotoaparátu nechá ve standardním režimu, dálkovým ovladačem se hlava uvede do intervalové rotace (každých 10 sekund se hlava pootočí o pár stupňů) a ve chvíli klidu se opakovaně tiskne spoušť. Fotky se pak složí do panorama klasicky – buď separátní aplikací v mobilu (např. Bimostitch) nebo až na počítači třeba v Huginu. Skládání panorama na mobilu moc dobré výsledky nedává, takže Hugin je jistota.
Boj se obvyklými problémy sférických panoramat pomůže zvládnout aplikace, která umožní zafixovat citlivost (ISO), expozici (obvykle pouze EV, mobily nemají API na samostatné řízení času a clony) a vyvážení barev. Umí to celkem dobře Camera FV-5, která si navíc bravurně poradí i s expozičním bracketingem.
Klady tohoto řešení:
- Hlava je lehká, skladná.
- Fotoaparát telefonu lze umístit blízko středu rotace, což minimalizuje paralaxu, skládání v Huginu je rychlé a prakticky bezchybné.
- S hlavou není během snímání nutné nijak manipulovat, jen mačkat spoušť dálkového ovládání v daných intervalech.
Zápory:
- Hlava má nevýraznou indikaci zpětné vazby k tlačítkům dálkového ovládání, což chybí především u spouště – LED dioda je schovaná uvnitř a prakticky neviditelná. Je tedy vhodné zapnout zvuk závěrky v aplikaci fotoaparátu.
- Intervalové otáčení je nastaveno s 10 sekundovou pauzou a nejde změnit. Tj. při 9 snímcích pro 360° panorama si počkáte déle, než by bylo nutné.
- Chce to trochu cviku, abyste při mačkání spouště na dálkovém ovladači mířili na přijímač a současně uhýbali ze záběru rotujícího fotoaparátu.
- Z principu fungování je jasné, že se příliš nehodí na pohyblivé scény.
Mám v plánu dokoupit nějaký držák na Go Pro (má možnost naklápění nahoru/dolů) a upravit jej pro uchycení telefonu tak, abych mohl snímat alespoň dvě řady snímků a zvýšil tak vertikální zorné pole výsledného panorama.
Edit: žádné vhodné udělátko jsem nenašel, takže jsem jej nakonec navrhl sám ve FreeCadu a nechal vytisknout na 3D tiskárně za pár stovek. Je to „na fest“, takže mobil drží docela stabilně.
Telefon snímá na výšku (vzhůru nohama) v horizontální rovině, +45° a -45°. V případě Samsungu Galaxy S7 není pokryto celé zorné pole – chybí zenit. Mobil nerotuje přesně okolo nodálního bodu, takže se to nehodí na snímání scény s velmi blízkými objekty (cca < 1 m).
Shrnutí
Celkově jsem spokojen – alespoň do doby, než se dočkám Panono (nedočkám, neb zkrachovali a nový vlastník zvedl ceny nad můj hobby limit) – snímání je jednoznačně rychlejší a jednodušší než ruční otáčení dedikovanou panoramatickou hlavou, navíc telefon mám obvykle s sebou a kvalita fotografií je postačující.
Doufám, že časem se objeví trochu chytřejší varianty s vlastní aplikací fotoaparátu v mobilu, aby hlava mohla automatizovně pořizovat snímky v pauzách při otáčení a navíc i naklápět telefon nahoru a dolů. Na KickStarteru se občas podobné návrhy objevují (Orbit 360, Spinpod), ale kvalita výstupu (panorama je zpracováno v telefonu) je dost tragická (paralaxa, rozlišení, barvy).