Na úvod bych snad chtěl jen podotknout, že žádný open-source program nedosahuje kvalit (z pohledu možností, ovládání, work-flow, atd.) komerčních aplikací jako např. Adobe PhotoShop, iView, DxO. To je celkem logický stav, nicméně ne každý potřebuje kanón na vrabce a navíc i přesto lze s mírně nižším pohodlím linux či unix plně používat pro zpracování fotografií na dobré kvalitativní úrovni. Pokračovat ve čtení „Zpracování fotografií v linuxu“
Korekční matice kolorimetru pro monitory s velkým gamutem
Pro kalibraci (a charakterizaci) monitorů se používají dva typy zařízení: levnější kolorimetr či dražší spektrofotometr. Ten první snímá jas pouze u vybraných barev, zatímco druhý snímá celé viditelné spektrum.
Potíž s kolorimetry je, že správně interpretují barvy pouze u standardních monitorů zobrazujících v barvovém prostoru blízkém sRGB. V případě monitorů s podporou většího gamutu mohou (ale nemusí – záleží na výrobci) selhat. Pokračovat ve čtení „Korekční matice kolorimetru pro monitory s velkým gamutem“
Knoppix remastering
Postup pro přípravu vlastní instalace KNOPPIX vycházející z Knoppix Remastering Howto, avšak upravený pro instalaci na USB klíčenku, kde bude vše potřebné schováno v jednom adresáři KNOPPIX. (Standardní instalace skriptem /usr/bin/flash-knoppix vytváří adresáře /boot, /KNOPPIX a soubor /ldlinux.sys v hlavním adresáři USB klíčenky, což zbytečně zvyšuje riziko, že některý omylem smažete při běžném používání USB klíčenky bez spouštění KNOPPIXu.) Pokračovat ve čtení „Knoppix remastering“
ZFS on Linux
Pokud jste se rozhodli pro ZFS, tak asi už víte proč. Jinak napoví Google: ZFS The Last Word in File Systems. V tomto příspěvku spíše upozorním na některá omezení (jak ZFS obecně, tak současné implementace v linuxu) a popíši vlastní použití v případě malé domácí sítě a zálohování dat. Pokračovat ve čtení „ZFS on Linux“
Poznámky k nastavení LXDE – neboli sbohem GNOME :-(
Tak jsem po mnoha letech používání GNOME 2 nezvládl revoluční proměnu v GNOME 3, což mne donutilo hledat náhradu. Po vyzkoušení alternativ (Enlightment E17, Xfce 4.8, KDE 4.6) jsem nakonec z různých důvodů skončil u LXDE (+ Openbox, LXDM) Nevýhodou odlehčeného prostředí je počáteční nesladěnost (vzhledu, funkčnosti) mezi jednotlivými aplikacemi. Článek je soupiskem poznámek k úvodnímu nastavení a doladění (vše na Arch Linuxu). Ne vše jsem zatím dořešil k plné spokojenosti (tj. uživatelské přívětivosti, na kterou jsem uvykl v GNOME 2). Pokračovat ve čtení „Poznámky k nastavení LXDE – neboli sbohem GNOME :-(„
Různé úpravy videa (DVB-T, DVD, liteAVCHD)
Poslední dobou se čím dál více setkávám s ozvučenými pohyblivými obrázky, byť vůbec nevlastním klasickou video kameru: záznam z digitální televize (prozatím MPEG2 stream), zrcadlovky (Full HD H.264 v MOV kontejneru), kompaktu (lite AVCHD) a zálohování občasných DVD pro použití v HTPC. Pokračovat ve čtení „Různé úpravy videa (DVB-T, DVD, liteAVCHD)“