Skype Web – spouštění webové stránky v samostatném okně

Microsoft přestal vydávat aktualizace Skype prostřednictvím balíčků pro distribuce a podporuje pouze instalaci pomocí SNAP. Což není úplně dobré, protože ač Canonical protežuje SNAP kde-se-dá, tak funkčnost je dost problematická (zkuste použít nestandardní HOME=/home/users/pepicek namísto /home/pepicek) a mnozí uživatelé raději celý SNAP zablokují a používají alternativní metody (AppImage, Flatpack), lze-li.

Skype je však oficiálně jen a pouze pro SNAP. Pešek.

Pokračovat ve čtení „Skype Web – spouštění webové stránky v samostatném okně“

Korekční matice kolorimetru pro monitory s velkým gamutem

Pro kalibraci (a charakterizaci) monitorů se používají dva typy zařízení: levnější kolorimetr či dražší spektrofotometr. Ten první snímá jas pouze u vybraných barev, zatímco druhý snímá celé viditelné spektrum.

Potíž s kolorimetry je, že správně interpretují barvy pouze u standardních monitorů zobrazujících v barvovém prostoru blízkém sRGB. V případě monitorů s podporou většího gamutu mohou (ale nemusí – záleží na výrobci) selhat. Pokračovat ve čtení „Korekční matice kolorimetru pro monitory s velkým gamutem“

Knoppix remastering

Postup pro přípravu vlastní instalace KNOPPIX vycházející z Knoppix Remastering Howto, avšak upravený pro instalaci na USB klíčenku, kde bude vše potřebné schováno v jednom adresáři KNOPPIX. (Standardní instalace skriptem /usr/bin/flash-knoppix vytváří adresáře /boot, /KNOPPIX a soubor /ldlinux.sys v hlavním adresáři USB klíčenky, což zbytečně zvyšuje riziko, že některý omylem smažete při běžném používání USB klíčenky bez spouštění KNOPPIXu.) Pokračovat ve čtení „Knoppix remastering“

Poznámky k nastavení LXDE – neboli sbohem GNOME :-(

Tak jsem po mnoha letech používání GNOME 2 nezvládl revoluční proměnu v GNOME 3, což mne donutilo hledat náhradu. Po vyzkoušení alternativ (Enlightment E17, Xfce 4.8, KDE 4.6) jsem nakonec z různých důvodů skončil u LXDE (+ Openbox, LXDM) Nevýhodou odlehčeného prostředí je počáteční nesladěnost (vzhledu, funkčnosti) mezi jednotlivými aplikacemi. Článek je soupiskem poznámek k úvodnímu nastavení a doladění (vše na Arch Linuxu). Ne vše jsem zatím dořešil k plné spokojenosti (tj. uživatelské přívětivosti, na kterou jsem uvykl v GNOME 2). Pokračovat ve čtení „Poznámky k nastavení LXDE – neboli sbohem GNOME :-(„