Šifrování domovského adresáře

EncFS poskytuje virtuální šifrovaný souborový systém, k jehož spuštění není třeba zvláštních privilegií. Používá modul jádra a knihoven FUSE. Po připojení se šifrovaný souborový systém chová vůči uživateli transparentně, tj. jako běžný souborový systém. Šifrovaná data se neukládají přímo na bloková zařízení, ale jako běžné soubory (byť „nečitelně“ pojmenované).Není třeba vytvářet zvláštní oddíl na disku, měnit záznamy v /etc/fstab atd. Šifrované soubory (název i obsah) se ukládají na běžný diskový oddíl, kam má uživatel práva zápisu. Jednotlivé šifrované soubory lze kopírovat, k jejich rozšifrování je třeba speciální soubor s klíčem (.encfs5), který je chráněn uživatelským heslem. Pokračovat ve čtení „Šifrování domovského adresáře“

SSH přes http proxy – nastavení, tunely

Nacházíte se v počítačové síti, která je od internetu oddělena http proxy, jsou povoleny pouze některé porty (např. pouze pro prohlížení webu: 80 pro http a 443 pro https) a přesto byste se rádi připojili na svůj domácí počítač (SSH, NX), případně nemáte zájem, aby provozovatel věděl, jaké webové stránky prohlížíte? Pokračovat ve čtení „SSH přes http proxy – nastavení, tunely“

Digitální podpis a šifrování e-mailu v prostředí KDE

V případě asymetrického šifrování (jeden klíč se používá na šifrování zprávy, druhý na její dešifrování) je možnost volby mezi OpenPGP, vycházejícího z Pretty Good Privacy, nebo X.509 certifikáty čili S/MIME. S/MIME je rozšířenější, níže v textu se budu věnovat jeho nastavení v prostředí KDE, tj. pro Kmail. Pokračovat ve čtení „Digitální podpis a šifrování e-mailu v prostředí KDE“