digiKam – částečná synchronizace alb mezi počítači

U digiKamu ve verzi 1.0.0 velmi postrádám možnost vyexportovat některá alba na jiný (přenosný) disk, pracovat s metadaty na externím disku např. na notebooku a poté sesynchronizovat změny zpět na původní počítač. Možná to vypadá jako zbytečnost, ale všechna má alba zabírají kolem 500 GB a byť mám i externí disk této velikosti, tak kopírování takového objemu dat trvá příliš dlouho. Přitom jsem často na cestách a rád bych využil volného času pro popis fotografií.

Následující postup alespoň trochu řeší můj problém:

  • na hlavním počítači je nutné mít nastaveno zapisování metadat do souborů a sesynchronizovat databázi s obrázky;
  • pomocí rsync zkopírovat vybranou část adresářové struktury na externí disk;
  • zkopírovat databázi náhledů a hlavní databázi s metadaty na externí disk;
  • na notebooku nastavit cestu k fotografiím na externím disku;
  • na notebooku nastavit cestu ke kopii databáze s metadaty.

Nyní již je možné popisovat fotografie a mít přitom možnost používat existující klíčová slova z hlavního počítače, též je možné mazat soubory či vytvářet jejich kopie. Po návratu domů následuje:

  • pomocí rsync sesynchronizovat změny z externího disku na hlavní počítač (kopírují se pouze změněné soubory a smažou se soubory z hlavního počítače, které již neexistují na externím disku);
  • v digiKamu ručně projít všechna alba, která byla na notebooku popisována metadaty, a zvolit Album / Znovu načíst metadata z obrázků.

Je pochopitelně nutné vyhnout se konfliktům: tj. editovat alba na hlavním počítači a současně na externím disku.

Změna umístění alb

Pokud z nějakého důvodu změníte umístění alb (přeinstalace počítače, přidání disku, změna diskových oddílů), digiKam by měl být schopen rozpoznat, že se jedná o alba, která již má v databázi.

Problémy mohou nastat, pokud nový disk chybně hlásí disk UUID pomocí HAL. V Ubuntu 9.10 se to např. týká diskových oddílů vytvořených v LVM. V takovém případě digiKam vůbec nebude schopen s alby pracovat. Řešením je vytvořit k hlavnímu adresáři alba symbolický odkaz z běžného diskového oddílu (mimo LVM – např /boot) a v digiKamu nastavit tento odkaz jako umístění alba…

V každém případě se rozhodně vyplatí zapisovat metadata i přímo do souborů s obrázky a nespoléhat pouze na databázi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..