Několik poznámek k telefonu Samsung Galaxy S i9000 s operačním systémem Android 2.1 Eclair – získání přístupu superuživatele (root), zálohování celého systému či jen aplikací, flashování ROMky.
[25. 02. 2011] UPOZORNĚNÍ: Tento typ informací velmi rychle stárne. Každým dnem přibývají nové (a hlavně z pohledu uživatele jednodušší) postupy aktualizace telefonu. Zkuste třeba nějakou stabilní verzi „Darky’s ROM“, daný web obsahuje podrobné návody pro instalaci (včetně firmware).
[12. 12. 2012] Stále používám SGS i9000 a nechce se mi upgradovat na novější verze – rozdíly jsou víceméně kosmetické (blesk k fotopaparátu, lepší GPS, rychlejší procesor) a některé spíše k horšímu (větší displej).
SIM lock
V ČR se prodávají převážně „odemčené“ telefony, lze ověřit po zadání kódu klávesnicí v aplikaci Telefon: „*#7465625#“ (bez uvozovek).
Aktualizace ROM/firmware/systému
Aktualizace systému (nikoliv jednotlivých dodatečně instalovaných aplikací) často probíhá pomocí uložení komprimovaného souboru ZIP na vnitřní SD kartu telefonu – po restartu do režimu Recovery je tento soubor rozbalen a provedou v něm obsažené skripty. Toto lze použít pro custom ROMky, root telefonu, doinstalace systémových applikací, atd.
Přístup root
- pro zálohování kompletního telefonu (využitelné pro obnovu původního firmware, při chybě, atd.);
- pro flashování firmware.
- pro některé aplikace (OpenVPN, rádio pro verze 4.0)
Mnohé upravené ROMky již obsahují přístup root uživatele, není to tedy třeba zvlášť řešit.
Flashing firmware
Kompletní firmware obsahuje soubory (komprimované balíčky):
- CODE = PDA (operační systém)
- MODEM = PHONE (rádio, …)
- CSC = CSC (specifická nastavení dle zemí/operátorů, např. APN…)
- PIT (výchozí struktura adresářů pro firmware)
Galaxy S nejspíše používá dvě vrstvy souborových systémů – jeden je pouze na čtení (firmware) a druhý o vrstvu výše zachycuje změny proti tomuto systému. Modifikované ROMky nemění původní firmware, pouze aktualizují druhou vrstvu. Uživateli (a operačnímu systému) se obě vrstvy jeví jako jeden souborový systém. [Nepotvrzeno!] Tzn., že při aktualizaci ROMky vycházející ze stejný „základů“ jako ta stávající nejsou třeba všechny výše uvedené soubory.
Postup pro nahrání ROMky CynogenMod 7.x/9.x/10.x je na wiki.
Pokud při přechodu z jiné ROMky nastanou potíže (např. chyba identifikace telefonu, nenalezené adresáře, atd.), vede nejjistější cesta přes flashnutí originál ROMky od výrobce ve verzi alespoň 2.3 Ginberbread a následně postupovat dle uvedené wiki CM 10.0.
K flashnutí originální ROMky lze použít heimdall (linuxový ekvivalent programu Odin), na internetu nalézt soubor „s1_odin_20100512.pit“ a nějakou ROMku obsahující MODEM, CSC i CODE balíčky, např. „CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03“, „GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJVU“, „MODEM_I9000XXJVU_REV_00_CL1092175“. Poslední tři komprimované balíčky bývají v jednom ZIPu, nelze obvykle použít různé varianty.
Po uvedení telefonu do stavu „downloading“ (tj. vypnout telefon, stlačit dohromady VolDown + Home + Power, po zobrazení „downloading“ připojit USB kabel od počítače) stačí na příkazové řádce zadat:
heimdall --repartition --pit s1_odin_20100512.pit \ --factoryfs CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship/factoryfs.rfs \ --cache GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJVU/cache.rfs \ --dbdata GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJVU/dbdata.rfs \ --primary-boot CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship/boot.bin \ --secondary-boot CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship/Sbl.bin \ --param CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship/param.lfs \ --kernel CODE_I9000XXJVU_CL851880_REV03_user_low_ship/zImage \ --modem MODEM_I9000XXJVU_REV_00_CL1092175/modem.bin
Názvy adresářů odpovídají příslušné ROMce.
Zálohování
Kompletní aplikace a data (po získání práv roota):
- Titanium Backup – zdarma, „dárci“ mají funkce navíc, např. automatizaci.
Celá ROM (též zvané nandroid backup): pomocí tzv. ClockWorkMod Recovery, což je pozměněný zavaděč systému. CM 7.x a vyšší již Recovery obsahuje. Do Recovery režimu se dostanete pomocí tlačítek VolUp + HOME + Power po vypnutí telefonu.
V Recovery se lze pohybovat pomocí tlačítek VolUp a VolDown, volba menu se potvrdí tlačítkem Power. Nandroid backup je v menu Backup…
Zálohu v /sdcard/clockworkmod/backup/xxx je vhodné zkopírovat z telefonu na počítač (či jiné úložiště).
Lag Fix
U CyanogenMod není třeba řešit 😉
Samsung z nějakého důvodu použil nevhodný souborový systém, který nevyužívá read/write cache. Bohužel to postupně vede k pomalejšímu spouštění aplikací, krátkému „zamrznutí“ při I/O operacích (např. při stahování emailů), atd.
Dočasným řešením se zdá být vytvoření buď samostatného oddílu na externí SD kartě nebo vytvoření souborového systému v jednom kontejneru (souboru) na interní SD kartě a přemístění některých adresářů v systému na tento nový oddíl. Někteří vývojáři volí ext2, jiní ext3/4 kvůli žurnálování. Rychlejší se zdá být ext2, bezpečnější (v případě resetů, atd.) ext4.
Pro Android 2.1 Eclair: Instalace lagfix s ext4 viz project-voodoo.org (v současné době beta4).
Pro Android 2.2 Froyo: voodoo.org ve verzi Froyo beta 6 zatím není stabilní, lze použít OCLF 2.2.x (podporuje ext2, je v Marketu).
Vybrané aplikace
Z Marketu:
- Wol Wake on Lan – včetně nastavení portu, opakování, atd.
Brightness Profiles– widget na přepínání jasu obrazovky. Zbytečné, nyní používám automatickou regulaci a pro situace, kdy chci hodně snížit jas (např. večerní čtení), aplikaci Screen Filter.- Barcode Scanner – kromě jiného umí snímat QR kódy (rychlá instalace z Marketu, odkazy na Weby, atd.).
- Irssi ConnectBot – SSH klient.
- ES File Manager – umí i FTP/SMB (včetně přehrávání videí, tj. není třeba používat různé streamovací servery na LANce).
CalendarSync– synchronizace nativního kalendáře s CalDav/iCal serverem (třeba DavMail); zatím v beta verzi, doporučuji pouze read-only ze serveru, synchronizaci prováděl přímo do Google Calendar. Bohužel už neexistuje, místo něj jsem koupil CalDAV-Sync (s DavMail funguje výborně). Drobnou nevýhodou je, že vytvoří nový kalendář (byť nativní), který lze zobrazit v jakékoli aplikaci pracující s kalendářem, ale nelze jej synchronizovat s Google Calendar.- aCalendar – rychlejší než např. Jorte, využívá nativní kalendáře Androidu, pro widget používám AppWidgetPicker (skvělý!).
- K9 – náhrada výchozího emailu (pracuje s daty odděleně) – umí podpisy zvlášť pro jednotlivé účty; open source.
- Ankidroid – program na učení např. cizích jazyků formou kartiček s hesly (viz wikipedia „anki“), oproti jiným programům umožňuje psaní odpovědi a volné definice datových polí.
ColorDict– německo-anglický slovník. Mizerná slovní zásoba, používám pouze webové stránky Beolingus.- Shazam – on-line vyhledávání písniček dle nahrávky mikrofonem telefonu.
- KeePassDroid – ekvivalent Keepass programu pro uchovávání hesel (kompatibilní).
- GPS Essentials – kompas, pozice na mapě, info o GPS satelitech.
- Waze – komunitní navigace (občas zmatená, ale zvláště jízda po Praze je zábavnější než s klasickými navigacemi).
- Navigon – 30 dní demo, pak placená navigace.
- OsmAnd – navigace pomocí OpenStreetMaps (v porovnání s placenými navigacemi ala iGO, NDrive, Navigon je to hrůza, ale zdarma a hlavně ukazuje hustotu provozu a nehody).
- Google Maps – navigace je i pro ČR, umí ukládat mapy na sdcard či je sdílet např. s OsmNav, atd.
- Nap Time Sound – relaxační zvuky (bílý šum, déšť, atd.) s ukončením po uplynutí definované doby.
- WiFi Manager (Kostya Vasilyev) – ikona na plochu se stavem WiFi (MAC, IP, Mbps).
- Wifi Analyzer – graficky zobrazuje dostupné AP včetně síly signálu jednotlivých kanálů.
- Prey – umožní vzdáleně (www.preyproject.com či přes SMS) uzamknout mobil (pro odemknutí je třeba heslo telefonu) a reportuje lokaci telefonu, bohužel neumí posílat fotky…
- Trebuchet – výchozí „plocha“ či „spouštěč“ v CyanogenMod. Byť není tak propracovaný, dělá, co má a oproti alternativám (GO Launcher) je jednoznačně rychlejší.
- Hacker’s Keyboard – kompletní klávesnice (včetně speciálních znaků). Super pro SSH terminál.
- Mapy.cz – konečně mapové podklady od Seznam.cz.
- Meteor – radarová data od ČHMÚ.
- Power Amp – (placené) přehrávač hudby.
- Pubtran – jízdní řády (včetně navrhování nejbližší zastávky dle lokalizační služby).
- rsync backup for Android – klasický rsync. Lze vytvářet profily; vhodné pro zálohování přes WiFi či synchronizaci složek.
- ServerAssistant – pomocník administrátory (vzdálené spouštění příkazů – např. Status info, Shutdown, cokoliv lze přes SSH).
- SmogAlarm – míra znečištění v ČR.
- SSHTunnel – tunel pro veškerou komunikaci z mobilu (vyžaduje pochopitelně vlastní SSH server).
- Springpad – aplikace pro poznámky, zápisky, todo, atd. vč. fotek či zvuků. Synchronizace se serverem.
- VNC Viewer – (placené) vzdálený přístup na VNC server.
- VNC Server – pro zobrazení obrazovky telefonu v počítači.
Poznámky
- aktuální wallpaper je uložen jako /data/data/com.android.settingshttps://files.knizek.net/files/wallpaper a je v JPEG formátu (pro kopírování je nutný superuser/root).
@Defo: Zprávy jsou vskutku rozporuplné, někdo tvrdí, že s příslušnými ovladači a USB zařízením s vlastním napájením by to mohlo běžet. Mně se to nepovedlo (koupil jsem USB OTG kabel pro Samsung Galaxy SII na ebay za pár šupů a zkoušel myš, flash disk, klávesnici).
Pro externí zařízení vidím jako jedinou šanci bluetooth, akorát bývá problém s psaním českých znaků na klávesnici.
Zdravím a mám dotaz. Má tento telefon USB host? Informace na webu se liší, řada kabelů je k tomuto účelu určena, mně ale žádný tuto funkci neumožňuje.
Díky předem za odpověď.
Defo
Ahoj Milane,
diky za velmi hodnotne poznamky k Samsungu, ktere mi umoznily konecne uzivat telefon ku sve spokojenosti. Potreboval jsem vyresit hlavne zpomalovani aplikaci. Prodleva 30 sekund pri prepnuti z kontaktu na SMS byla i na me silna kava. Zaroven tipem na zalohovani pomoci Titanium backup jsem konecne prestal resit naladovost produktu Kies (zalohovaci program dodavany k telefonu).
Honza