Čištění tiskové hlavy EPSON P 2100

Důvody, proč některé trysky netisknou, mohou být v zásadě dva: buď došel inkoust či mu něco brání v cestě. Po delší době nepoužívání anebo naopak častém používání mohou být tiskové trysky ucpány přebytečným či zaschlým starým inkoustem.

To lze vyřešit vyčištěním tiskové hlavy – nenásilnou metodou, tedy rozpouštěním a odstraněním starého inkoustu. Některé níže uvedené kroky mohou vést k poškození tiskárny a případně ztrátě záruky – tedy jako obvykle, vše provádíte na vlastní riziko.

Cest, jak vyčistit trysky, je několik, následuje výčet od nejméně agresívních.

 • Použijte standardní čistící cyklus v tiskovém ovladači EPSONu, nebo podržením tlačítka s kapkou na tiskárně na dobu 3 vteřin. Nedoporučuje se opakovat více než třikrát, nebo se tryskové hlavy zamažou zespodu a paradoxně to povede ještě k větším problémům.
 • Kupte specializovanou čistící kapalinu či zásobníky s touto kapalinou a čistící cyklus provádějte opakovaně s těmito zásobníky místo inkoustových zásobníků. Metoda přímo vyplavuje starý inkoust z trysek.
 • Vyčistěte a navlhčete houbičku, na které spočívá tisková hlava při nečinnosti tiskárny.
  • Po vypnutí tiskárny posuňte hlavu co nejvíce doprava (silou, ale opatrně), odjistěte tiskovou hlavu zatlačením bílé plastové páčky dospod a poté zpět směrem do středu válce až bude vidět houbička.
  • Na houbičku nakapejte destilovanou vodu nebo čistící roztok pro tiskárny (destilovaná voda stačí) a gázou nebo papírovými ubrousky (pozor, aby na houbičce nezůstala vlákna) postupně odsajte starý inkoust. Nakonec ponechte houbičku nasáklou destilovanou vodou.
  • Po vyčištění vraťte tiskovou hlavu do výchozí pozice vpravo – zatlačit úplně do kraje. Ponechte alespoň 15 minut v klidu, houbička zespodu zatím odmočí inkoust na tiskových tryskách.
  • Po zapnutí tisková hlava pomalu projede celou šířku válce. Poté vytiskněte pár stránek, případně zkuste čistící cyklus.
 • Přepněte tiskárnu do režimu výměny inkoustu (stlačením tlačítka se symbolem kapky). Vyjměte zásobník s chybně tisknoucím inkoustem a na špičku sacího trnu kápněte destilovanou vodu či čistící roztok pro tiskárny (tupou jehlou na injekční stříkačce nebo kapátkem). Ponechejte několik minut působit a poté odsajte (např. vatovými tyčinkami do uší) případnou přebytečnou kapalinu vespod trubičky rozlévající se do tiskárny. Trnu se je lépe nedotýkat, aby na ní vatová trubička nezanechala vlákna. Po vrácení zásobníku vytiskněte několik testovacích stránek.
 • Vyčistěte tiskovou hlavu zespodu. Lze provést bez demontáže:
  • Při vypnuté tiskárně odblokujte tiskovou hlavu a posuňte ji úplně vpravo (postup viz výše), inkoustové zásobníky ponechte v tiskové hlavě.
  • Do cesty pohybu tiskové hlavy umístěte složený a namočený papírový ubrousek. (Vyberte kvalitní ubrousek nezanechávající papírová vlákna! Šířka pásku cca 1,5 cm, třikrát přeložte, okraje slepte kousky izolepy a další izolepou připevněte na začátek dráhy vedle tiskové hlavy. Pásek poté navlhčete destilovanou vodou.)
  • Tiskovou hlavu ručně posuňte nad papírový ubrousek a ponechte několik minut v klidu.
  • Hlavu posuňte zpět doprava a vyměňte papírový ubrousek za nový, opět navlhčený. Opakujte několikrát, až budou vidět samostatně barvy jednotlivých inkoustů.
  • Před zapnutím tiskárny mějte tiskovou hlavu úplně vpravo. Poté opět vytiskněte pár testovacích stránek, případně v kombinaci s maximálně třemi čistícími cykly.
 • Jednotlivé kroky neuspěchejte, zkuste odmáčet třeba i hodinu. Mnohdy stačí po spuštění čistícího cyklu počkat přes noc a trysky se uvolní. Pomocí posledních tří kroků se mi podařilo zprovoznit ucpané trysky dvou inkoustů po cca šesti měsíční nečinnosti tiskárny (používám inkousty MISPRO).

A na závěr pár rad:

 • Při vypnuté/nečinné tiskárně tiskové trysky spočívají na „houbičce“ – to částečně zabraňuje zasychání. Po určité době používání je dobré houbičku vyčistit. (Dražší typy tiskáren umožňují její výměnu a naopak levné typy tiskáren se po nějaké době samy zablokují a pošlou vás nechat ji vyčistit v servisu.)
 • Tiskárna při každém vypnutí a zapnutí provede krátký čistící cyklus. Zkuste ji tedy na noc vypínat.
 • Nenechávejte tiskárnu v nečinnosti – alespoň párkrát za měsíc vytiskněte testovací stránku.
 • Pokud používáte některé ručně doplňované inkousty do neoriginálních zásobníků, může se stát, že trysková hlava nasává vzduchové bublinky místo inkoustu – ujistěte se, že spodní část pórovité pěny v inkoustovém zásobníku je dobře nasycena inkoustem – postup obvykle popisuje dodavatel neoriginálních inkoustů. Ze stejného důvodu doplňujte inkoust včas, zbavovat se vzduchových bublinek bývá náročné.

16 odpovědí na “Čištění tiskové hlavy EPSON P 2100”

 1. Díky za návod. Podařilo se. Po několika letech se mi vrátila tiskárna/multifunkce EPSON XP-610, která byla do té doby využívaná pro kancelářské práce s černobílým tiskem. Pod kazetou s černým inkoustem PBK, který se používá snad výhradně pro barevný tisk, především fotografií byla zaschlá tryska. S trochu modifikovaným postupem, ale s využitím metodiky návodu, se mi podařilo trysku uvolnit – shora prostříknutí destilovanou vodou, zdola čištění trysek hlavy bez demontáže s použitím stočené vrstvy toaletního papíru bez přilepení. Navlhčený toal. papír jsem pod hlavou ponechal přes noc. Funkce byla beze zbytku obnovená. Díky. (Pozn.: předcházející mnohonásobné čištění s použitím vestavěné funkce tiskárny bylo neúčinné)

 2. Dobrý deň, môže mi niekto poradiť ako vyčistiť čiastočne zaschnutú havu na EPSON Stylus pro 4900 ? Budem veľmi vďačný
  lebo nová hlava je veľmi drahá a potrebujem tlačiť.
  Vďaka za každú radu.
  J. Greguš

 3. Super . Musím poděkovat za rady , jen modrá stále stávkuje ! Ať dělám co dělám , modrá prostě nechodí ! Nějaká násilnější rada ?

 4. dobry den ,nevite jestli ten postup na cisteni je uciny i na tiskarnu epson dx5050. dekuji

 5. Dobrý den, teplá voda a injekční stříkačka opravdu funguje!!! Díky!!!!

 6. Bohužel, s mechanikou nemám žádné zkušenosti. Nicméně např. P2100 vydává divné zvuky při tisku, z počátku mne to dost děsilo… Pokud to je nový typ zvuku, tak by to asi mohl být problém – ale neporadím…

 7. Prosíme o radu: máme Epson R2400 s hadičkami SPDI a velké problémy s vozíkem (nebo aspoň si myslíme, že s vozíkem).
  Při tisku, jak vozík s hlavou jezdí po vodící ocelové tyči, se ozývá chrochtání a praskání řemeničky, jako by byla zaschnutá nebo jakoby vozík nemohl dost dobře po tyči jezdit. Samozřejmě to pak asi cuká s hlavou, takže se při tisku objevují čáry ve vertikální ose, jako by si trysky odfrkávali tak, jak jsou seřazeny vedle sebe v hlavě, čáry jsou obvykle vedle tištěných obrázků, ale i na nich.
  Tyč jsme vyčistili a namazali vazelínou, řemenička se nám zdá čistá, čistý je i průhkledný vodící pásek. Jen ta tyč se nám jeví, jakoby by byla trochu prohnutá. Nevíte, jestli má být absolutně rovná???
  Pokud budete vědět nějakou radu, budeme moc vděční, když tak pošleme i sken.
  Alice

 8. Zdravím autora a děkuji za tento článek protože mi dost pomohl. Mám tiskárnu Epson Stylus Photo R285 a nedávno mi zaschly některé trysky černé barvy, ostatní barvy byly v pořádku. Čistící cyklus nepomohl, potom se mi podařilo najít tento článek a zkoušel jsem různé postupy jak trysky vyčistit, nakonec se mi to podařilo. na trn pro černou barvu jsem nasadil gumovou hadičku se stříkačkou a proplachoval asi 20x celou stříkačku destilovanou vodou. vždy po propláchnutí jsem odsál barvu s vodou z odpadní houbičky a znova propláchl. Nakonec jsem nechal na odpadní houbičce čistou destilovanou vodu. po 24 hodinách jsem tiskárnu zapnul a vytisknul pár stránek aby se z trysek dostala destilovaná voda. teprve po tomto postupu se mi podařilo vyčistit zaschlé trysky. Ale bez tohoto článku bych se k tomu asi neodhodlal.

 9. Zkušenosti s čistími cartridgemi nemám, ale tuším, že je to zbytečnost – tutéž službu Vám nejspíše prokáže postupné „odmáčení“ vodou nebo čistící kapalinou. Zatím mi vždy stačila destilka.

  Používám inkousty i cartridge od Ink Supply. Jsem s nimi spokojen, ale po delší době nepoužívání tiskárny se trysky ucpou. Jak by to bylo s originálními inkousty, nedovedu posoudit, neb je nepoužívám.

  Mimochodem, amerického dodavatele jsem volil především proto, že i s poštovným byla nákupní cena levnější než od Vámi zmíněného prodejce v ČR. Též na jejich pigmentové inkousty byly celkem chváleny (byť mají o něco menší gamut než ty originální).

  Potíž je, že u cartridgí časem odcházejí čipy (ten plíšek nalepený zvenčí) – což je důvod, proč mnozí prodejci průhledných cartridgí „vykupují“ vypotřebované orig. cartridge – čip lze strhnout a nalepit na náhradní cartridge.

 10. Zdravím Vás z Brna. Děkuji za návod na vyčištění hlav u Epson P 2100. Uváděl jsem do chodu tiskárnu, která nebyla použita od roku 2004. Výchozí stav byl ten, že tiskla (částečně)pouze light magenta, cyan, yellow. Teď, po aplikaci všech třech postupů se rozjeli všechny trysky až na magentu. Pokusím se sehnat čistící cartridge. Máte konkrétní zkušenost s nějakou? Na Vaší fotce tiskárny jsou použité zajímavé cartridge. Jedná se o „SPECIÁLNÍ PRŮHLEDNÉ KÁTRIDŽE NEOMEZENĚ DOPLŇOVATELNÉ DOLÉVÁNÍM“ jak je dodává http://spdi.byl.cz/? Hodlám totiž něco podobného pořídit a tak mě zajímá konkrétní zkušenost. Známý dlouhá léta používal systém s hadičkami (asi SPDI). Byl docela spokojený. Pro moje menší objemy tisku je to však „kanon na vrabce…“ Jaké inkousty se Vám osvědčili? Ještě jednou děkuji za podrobný popis Vašeho čištění. S pozdravem Trnkócy.

 11. Zdravim, prosim vas mozete mi niekto doporucit tu specialnu cistiacu kvapalinu? Znacku alebo odkaz na predajcu. Pripadne ake ma mat taka kvapalina zlozenie? Dakujem

 12. děkujeme moc za pomoc pri reseni problemu , zavazny problem ze nam nepomohlo ani cisteni softwarem nastalo , když jsme začali používat repasovne barvy , ale mohlo to byt i starim tiskarny , tiskarnu moc nepouzivame a barvy menime 1 do roka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..