Jediným důvodem pro vodní chlazení byla eliminace hluku – počítač používám v ložnici a občas jej nechávám běžet přes noc. Před investováním do vodního chlazení jsem se pokusil analyzovat hlučné části svého počítače:
- Standardní větráček na chladiči procesoru
- Větráček ve standardním zdroji
- Hlučné harddisky (jak při vyčkávacím režimu, tak zvláště při čtení a zapisování)
- Nevhodná skříň: procesor byl umístěn v horní části vedle zdroje a zdroj měl nasávání vnitřního vzduchu níže než je umístěn procesor. Skříň neměla jinou možnost odvodu tepla než přes zdroj.
Výše uvedená sestava v kombinaci s procesorem AMD Athlon na 1.3 GHz vedla k teplotám nezatíženého procesoru kolem 60° C.
Po dlouhém studování zdrojů na internetu jsem dospěl k potřebnosti následujících změn:
- Výměna počítačové skříně: měla by být dostatečně prostorná s dobře řešeným oběhem vzduchu (nasávání z přední části, odvod v zadní části zdrojem a dodatečným otvorem), umístění zdroje co nejvýše, z kvalitního materiálu (pro zabránění vibrací). Vybral jsem skříň Cooler Master.
- Výměna zdroje: možnost regulace otáček ručně + automatická kontrola přehřátí, tichý chod, dostatečný výkon pro budoucí potřeby. Zvolil jsem Enermax.
- Zvuková izolace hard disků: zde je ideální vodní chlazení – ostatní řešení rozptylují teplo uvnitř skříně a jsou hlučná (dodatené větráčky kolem „krabiček“ na hdd). Nakonec jsem hdd vložil do plechové krabice od staré CD mechaniky – vnitřní izolace je Armaflex (ten brání nejen zvuku, ale i přenosu vibrací do kostry skříně), odvod tepla řešen měděnými bloky pro vodní chlazení.
- A nakonec náhrada chladiče procesoru za měděný blok + vodní chlazení. Grafickou kartu i motherboard mám s pasívním chlazením, teplo se odvádí přes zdroj.
- Vodní chlazení: zvolil jsem řešení s velkým radiátorem vně skříně (možnost pasivního chlazení vzduchem). Nejproblematičtější částí vodního chlazení je vodní čerpadlo – levné modely se velmi rychle stanou hlučnými a ani dražší provedení (Eheim) nejsou úplně tichá. Pro čerpadla může též být kritická provozní teplota (většinou max. 30° C, kapalina ve vodním chlazení však může dosahovat 40 – 50° C). Čerpadlo jsem umístil uvnitř skříně na izolační podložku, aby nedocházelo k přenosu vibrací do kostry skříně. Na vnější radiátor jsem nakonec dal i 12 cm tichý větráček s ruční regulací – pouze v létě při velké zátěži procesoru zvyšuji otáčky, jinak nechávám na minimu, mohl by být i vypnutý.
Tady jsou fotky instalace vodního chlazení na počítači s původní konfigurací (obsahuje staré levné čerpadlo, jeden chladící blok na severním můstku, a nízko otáčkový větrák na externím chladiči – pro jistotu kvůli rozpálenému Pentiu D820):
Aktualizace: Přibližně po 24 měsících provozu (v průměru asi 3 hod. denně) lze říci, že se vodní chlazení osvědčilo. Snad jen čerpadlo (nejhorší je přenos vibrací do skříně) a větrák ve zdroji jsou mírně hlučnější. V každém případě je počítač mnohem tišší než původně a nijak výrazně neruší. V závislosti na teplotě místnosti se teplota procesoru pohybuje okolo 47° C při mírné zátěži (procesor Pentium D, přetaktovaný o 15% na 3.1 GHz). S novým procesorem (Intel Core 2 Duo) není již problém s přehříváním ani při zátěži, větrák na externím radiátoru je již zbytečný.
Do oběhu dolévám cca jednou měsíčně destilovanou vodu, jednou za půl roku kapku saponátu.
S vodním chlazením je trochu problém při výměně hw (např. disku) – je s tím podstatně více práce.
Aktualizace (červen 2008): Po dvou a půl letech se začal hluk čerpadla neúnosně zvyšovat (sice příjmemnější hluk než svistot větráků, ale přece jen hluk). Takže jsem jej vyměnil (opět EHEIM 1048 – to s nejmenším výkonem z těch dražších, prodává se „bulk“ verze bez redukcí, nástavce apod. za cca 1100 Kč), současně jsem též vyhodil cca 6 let starý Western Digital hard disk (už začal příliš hvízdat) a krásné ticho je zpět…
Aktualizace (říjen 2008): Bohužel shořel zdroj Enermax, za cenu cca 2,5 tis. Kč jsem čekal trochu déle trvající funkčnost. Nechtěl jsem znovu investovat tolik peněz a pořídil OCZ StealthXStream 500 W za cca 1,5 tis. Kč s proklamovaným velmi tichým chodem. Zřejmě jsem to uspěchal – kdo byl doposud zvyklý na hluk proudových letounů, tak asi bude nadšen, já jsem velmi zklamán. V denním ruchu hluk zdroje jakžtakž zanikne, v noci je však nesnesitelný. Navíc po vypnutí počítače vysokofrekvenčně hvízdá… Problém zdroje je, že nemá regulované otáčky, takže mi počítačem úplně zbytečně proudí studený vzduch. Enermax sice měl dva malé, potenciálně hlučnější větráky, ale regulované ručně i automaticky s kontrolou přehřátí.
Aktualizace (leden 2009): Výrobci už zaregistrovali zájem o tiché počítače, takže řešení je již mnoho a zdají se být účinná. Sledujte stránky PC Tuning, e-obchod Alphacool a další.
Aktualizace (únor 2009): Vnitřní větráček zdroje (porušená záruka…) jsem připojil přes regulátor otáček a pro jistotu přidal jeden větrák do zadní strany počítače – přes tentýž regulátor. Už je zase klid, teploty jsou nízké jako před snížením otáček.
Aktualizace (někdy v 2014): Počítače s běžným výkonem (Intel Sandy Bridge + nVidia 750) jsou již dostatečně tiché, vodní chlazení jsem zrušil a investoval pouze do tichých ventilátorů a HDD / SSD.
Nakonec původní soupis hardware
- Skříň Cooler Master Centurion 5 (zlobí některé úchyty disků v 5.25″ boxech, praskla zajišťovací páčka u rozšiřujících PCI atd. karet).
- HDD: SATA II Seagate Barracuda 7200.10 750MB, model no. ST3750640AS, Firmware Revision: 3.AAE (zatím spokojenost). Používám jej s jediným diskovým oddílem se souborovým systémem ext3.
- Procesor: Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz
- Grafická karta: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600] (rev a2). (Pasívně chlazená.)
- Základní deska: GigaByte GA EP35-DS3R
Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 02);
Audio controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02);
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01) (neumí Wake on LAN!);
USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02);
SATA controller: JMicron Technologies, Inc. JMicron 20360/20363 AHCI Controller (rev 02); - Paměť: 4GB (2×2048) Dual Channel Kit, PN – OCZ2RPX10004GK, 1000MHz DDR2, 5-5-5-18 (CAS-TRCD-TRP-TRAS), Unbuffered, 2.1 Volts, 2.15V EVP
- podpora probouzení z ACPI stavů S3 a S5:
- Wake On LAN,
- Wake On USB,
- Wake On Keyboard (PS/2), ideálně i s heslem;
- funkční ACPI S3 (kombinace procesor + motherboard) v linuxu;
- BIOS s podporou Resume after power failure do původního stavu.
Však také ano, článek je starý šest let…
Dnes mám SandyBridge s vestavěnou grafikou, zdroj opět Enermax, po jednom větráku na skříni a procesoru, hdd zavěšený na gumičkách a velkou zvukově izolovanou skříň (hdd trochu šelestí a hvízdá, ale přes skříň se to kupodivu nedostane).
Trochu mne trápí větráky, protože zatím nejde přesvědčit BIOS, aby otáčky snížil ze stávajících 800 rpm na cca 400 – 600 rpm. Pokud by se to povedlo, tak bych konečně mohl říci, můj bývalý vodník jest překonán – tedy alespoň v klidovém stavu.
Při zatížení CPU větráky trochu zrychlí, což jednak vydává větší zvuk, ale co je nepříjemnější, tak ten zvuk je kolísavý… Ale dá se to přežít.
Vzduchem dneska uchladíš víc než dobře, vodník má cenu možná tak pro overclockery… Kdybys radši koupil kvalitní skříň, osadil ji velkejma pomaluběžnejma větrákama, CPU už se dá dneska uchladit trochu větším pasivem, použil zvukový a prachový izolace, udělal pořádek v kabelech, aby nenarušovali proudění vzduchu tak to budeš mít tichý i se vzduchem a nemusíš se babrat s vodníkem
díky za užitečné informace